Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist

Trzy nowe kliniki. Wielkie plany lubelskiej uczelni [ZDJĘCIA]

Napisał: on 02-04-2024

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy alei Kraśnickiej w Lublinie powstaną oddziały kliniczne Wydziału Medycznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. List intencyjny w tej sprawie podpisali rektor KUL oraz marszałek województwa lubelskiego.

CZYTAJ: KUL będzie prowadził badania naukowe w obszarze medycyny [ZDJĘCIA]

– Będziemy inwestować w bazę kliniczną – zapowiada rektor KUL, ksiądz profesor Mirosław Kalinowski. – W najbliższym czasie ze środków, jakie otrzymaliśmy z budżetu państwa, pragniemy zainwestować 100 mln w bazę kliniczną, w szpital i inne jednostki, które są podległe Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Lubelskiego.

IMG_0042.jpeg

– W taki sposób baza związana z prowadzeniem badań klinicznych, badań naukowych z rozszerzeniem zajęć przedklinicznych w ramach kierunku lekarskiego zyskuje znaczące wsparcie – dodał rektor KUL.

– Na początku powstaną trzy oddziały kliniczne – dodaje marszałek województwa lubelskiego, Jarosław Stawiarski. – Trzy oddziały staną się klinikami. Mówimy o Klinice Chirurgii Ogólnej, Klinice Neurochirurgii i o Klinice Chirurgii Kardiologii i Transplantologii, którą będziemy niedługo tworzyć.

IMG_0191.jpeg

Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie przekazał, że Klinika Neurochirurgii może powstać w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy, bo placówka posiada już najnowocześniejszy sprzęt.

Wydział Medyczny został otwarty na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w październiku 2022 roku. Studenci mogą kształcić się między innymi na biotechnologii, dietetyce, pielęgniarstwie, położnictwie i – od tego roku akademickiego – kierunku lekarskim. 

We wtorek (02.04) została też podpisana umowa na modernizację starego centralnego traktu operacyjnego, z przeznaczeniem na neurochirurgiczne sale zabiegowe.

MaK / opr. ToMa

Fot. Iwona Burdzanowska

 


Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist