Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist

Neolityczna siekierka znaleziona w powiecie krasnostawskim

Napisał: on 12-04-2024

W powiecie krasnostawskim, podczas legalnych poszukiwań zabytków, odnaleziono siekierkę neolityczną. To kolejne podobne znalezisko w ostatnim czasie.

Według chełmskiego archeologa, Andrzeja Bronickiego, siekierki takie na terenie Lubelszczyzny trafiały do ludności kultury lubelsko-wołyńskiej, jako import z terenu obecnych zachodnich Węgier lub z terenów Alp Wschodnich (południowe Niemcy i Austria).

CZYTAJ: Lubelskie ma nowy zabytek. To XVIII-wieczna kapliczka [ZDJĘCIA]

Siekierkę można wstępnie datować na wczesny neolit, tj. około IV tysiąclecia p.n.e. Jest to pierwsze tego typu znalezisko na terenie powiatu krasnostawskiego i trafi do zbiorów Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie.

Pod koniec marca Wojewódzki Konserwator Zabytków w Lublinie informował o odnalezieniu miedzianej siekiery z IV-III tysiąclecia p.n.e. podczas poszukiwań w gminie Horodło w powiecie hrubieszowskim. To prawdopodobnie najstarsze znalezisko wyrobu miedzianego na terenie Polski, co byłoby bardzo dużą sensacją. Siekierka trafi do muzeum w Hrubieszowie, gdzie zostanie poddana dalszym badaniom.

TSpi / opr. PrzeG

Fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków FB


Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist