Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist

Nowa samica w gnieździe lubelskich sokołów zidentyfikowana

Napisał: on 18-04-2024

Ziuta – tak ma na imię nowa samica sokoła, która pojawiła się w gnieździe na kominie PGE Elektrociepłowni Wrotków w Lublinie. Ptak został zidentyfikowany przez autorów strony „Sokole OKO” na Facebooku. Ziuta urodziła się w 2022 roku w warszawskim Kawęczynie, a legitymuje się obrączką 5 DP.

CZYTAJ: Wykluło się pierwsze pisklę Czarta i Wrotki [WIDEO]

„Ziuta urodziła się jako jedno z 4 piskląt kawęczyńskiej pary Bielana i Czarnookiej. Nie jest więc spokrewniona z Czartem. Dziś pokazały się razem, choć Czart jeszcze negocjuje warunki. Ale już nie atakuje” – czytamy na stronie.

W specjalnym inkubatorze wykluło się pierwsze pisklę z tegorocznego lęgu pary lubelskich sokołów – Wrotki i Czarta. Nagranie można obejrzeć na Facebooku Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół.

CZYTAJ: Jaja sokołów zostały zabrane. Wrotka nie wróciła do gniazda

W środę rano cztery jaja sokołów zostały zabrane z gniazda na kominie PGE Elektrociepłowni Wrotków w Lublinie przez ornitologa. Specjaliści musieli interweniować, bo Wrotka nie pojawiła się w gnieździe od poniedziałku. Przez kilkadziesiąt godzin 4 jaja wysiadywał Czart, jednak samiec nie byłby w stanie dalej wysiadywać jaj, potem ogrzewać młodych i jednocześnie zdobywać pokarm.

Ponadto zaobserwowano nową samicę sokoła na podeście gniazda Wrotki i Czarta. To – jak udało się ustalić – Ziuta.

CZYTAJ: Nowa samica przed gniazdem lubelskich sokołów. Co się stało z Wrotką?

PaSe/ opr. DySzcz

Fot. Sokole OKO FB

Tagi

Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist