Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist

Duma i sukces. Kadeci świętowali w Lublinie

Napisał: on 10-05-2024

W Lublinie odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Kadeta. – Młodzież zawsze inspirowały mundury – mówi podpułkownik Ireneusz Olender, p.o. szef Ośrodka Zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Lublinie.

– Cieszę się, że dzisiaj mamy na terenie województwa lubelskiego 29 klas mundurowych. Łącznie uczęszcza do nich blisko 2 tysiące uczniów. Chłopcy i dziewczęta dumnie noszą swoje uniformy. Myślę, że z czasem założą również mundury – stwierdza ppłk Ireneusz Olender.

CZYTAJ: Mieszkańcy mogą wracać do domów. Akcja usuwania bomb zakończona [AKTUALIZACJA, ZDJĘCIA]

– W moim powiecie zainteresowanie klasami mundurowymi jest bardzo duże. W ostatnim naborze na 60 miejsc było prawie 200 chętnych – opowiada ppłk rez. Andrzej Stępniak z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych w Chełmie. – Ci uczniowie po 4 latach nauki niejednokrotnie umiejętnościami przewyższają nowo wcielonych żołnierzy.

– Dla mnie to jest sukces. „Topem 1” moich marzeń jest, żeby kiedyś być w wojsku. Dla mnie jest to przede wszystkim duma, że chodzę do klasy OPW (oddział przygotowania wojskowego) – mówią same kadetki.

Święto Kadeta zostało ustanowione przez marszałka Józefa Piłsudskiego w 1930 roku i jest obchodzone 21 maja. Ma na celu upamiętnienie śmierci Karola Hieronima Chodkiewicza – najmłodszego z kadetów poległych w III powstaniu śląskim. W sumie w tym powstaniu udział wzięło około 200 kadetów. 

InYa / opr. ToMa  

Fot. Piotr Michalski


Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist