Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist

Rolnicze protesty w 4 powiatach [AKTUALIZACJA, ZDJĘCIA]

Napisał: on 10-05-2024

Na terenie 4 powiatów województwa lubelskiego odbywają się dzisiaj protesty rolników. Mogą występować utrudnienia w ruchu – informuje policja. Chodzi o Raciborowice i Wojsławice w powiecie chełmskim, Dołhobyczów i Uchanie w powiecie hrubieszowskim, Stara Wieś w powiecie krasnostawskim oraz Skierbieszów i Stary Zamość w powiecie zamojskim.

Zgromadzenia zabezpiecza policja, która dba o bezpieczeństwo kierujących, mieszkańców jak i samych protestujących. Funkcjonariusze apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności oraz stosowanie się do poleceń funkcjonariuszy.

Protestujący co kilkanaście minut blokują przejścia dla pieszych na krajowej „siedemnastce” w Starym Zamościu oraz na drodze wojewódzkiej numer 843 w Skierbieszowie, na wysokości kościoła.  

– Nie jesteśmy pocieszeni – mówią protestujący. – Pracowałem w branży rolniczej 3 lata jako przedstawiciel i doskonale rozumiem całą tę sytuację. Trochę też jest to sztucznie napompowane. Wcale nie ma tak źle jakby to wyglądało. Blokujemy przejście. Co 10 minut puszczamy ruch. Taka sytuacja jak jest w tej chwili jest nie do pomyślenia. To likwidacja rolnictwa. Nic się nie zmienia. Tyle blokowaliśmy granicę i nie ma żadnego efektu. Zielony Ład do kosza. Chcemy, żeby zrobić porządek z ukraińskim zbożem. Chcemy jeść naszą polską, zdrową żywność.

441991918_436859932295102_3247040062228643901_n.jpg

Protest w Starym Zamościu trwać będzie do 18.00 oraz w weekend od 8.00 do 18.00. Blokady w Skierbieszowie zaplanowano tylko na dziś do godz. 20.00.

CZYTAJ: Rolnicy będą protestować w powiecie krasnostawskim

W powiecie krasnostawskim zgłoszone są 4 miejsca grupowania się protestujących.

68-241497_g.jpg

Akcja protestacyjna rolników w Krasnymstawie przebiega spokojnie i bez uciążliwych dla mieszkańców i kierowców form manifestowania. 

Przed 10.00 do trzech miejsc planowanego protestu dotarły oflagowane ciągniki. Stoją przy rondach na krajowej „siedemnastce”, skrzyżowaniu ul. Mostowej i Lwowskiej oraz na krasnostawskim rynku. Jak przekazał organizator strajku Rafał Kondracki, dzisiejsza akcja jest akcją informacyjną. Rolnicy nie blokują dróg. Rozdają tylko ulotki informujące o swoich racjach w sprawie Zielonego Ładu, stąd ich obecność na krasnostawskim rynku. – Chcemy, żeby mieszkańcy miasta poznali nasze racje i zrozumieli żądania – dodaje Kondracki. Protestujący przy rondach przekazują materiały informacyjne kierującym autami, nie powodując utrudnień.

Akcja ma inny przebieg niż wcześniejsze protesty. Rozdając ulotki z informacją o żądaniach rolników wobec rządu, protestujący częstują przechodniów i kierowców jabłkami i cukierkami. – Przyjęliśmy taką formę, bo chcemy, by nas zrozumiano. Nie mamy innego wyjścia niż domagać się całkowitego zniesienia Zielonego Ładu – mówi Rafał Kondracki. – Nie chcemy, żeby nasze protesty były uciążliwe, tak jak do tej pory. Blokowanie dróg jednak niczego nie dało. Mamy sygnał, że nadal jest źle. Chcemy przekazać informację, że Zielony Ład dotyczy nie tylko rolników, ale też całego społeczeństwa.

Akcja w Krasnymstawie planowana jest do godziny 17.

Rolnicy protestują także w miejscowości Stara Wieś na drodze wojewódzkiej 846, pomiędzy skrzyżowaniem z drogą nr 843. Tu protest potrwa do godziny 19.00.

68-241490_g.jpg

JN / RyK / MMaj / opr. WM

Fot. Joanna Nowicka / Policja Lubelska


Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist