Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist

Rocznica śmierci marszałka. Dwa marsze w Lublinie [ZDJĘCIA]

Napisał: on 12-05-2024

W 89. rocznicę śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego mieszkańcy Lublina i przedstawiciele władz miasta, a także służb mundurowych upamiętnili tę postać. Uroczystości rozpoczęły się na placu Litewskim, następnie uczestnicy przemaszerowali do archikatedry lubelskiej. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

piłsudski 1.jpg

– Marszałek to przykład do naśladowania dla kolejnych pokoleń Polaków – mówi Leszek Kalinowski, generał brygady Związku Piłsudczyków RP Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego, prezes Okręgu Lublin tej organizacji. – Dzięki niemu wróciliśmy do niepodległości, patriotyzmu, polskiej mowy. Przecież przez 123 lata zaborów nie można było w naszym kraju rozmawiać w języku polskim. Dzisiaj mamy wolny kraj, w związku z tym chcemy zaszczepić młodym ludziom, co to jest honor i patriotyzm – nie tylko wtedy gdy gra hymn państwowy, ale i w codziennej pracy.

Kolejny marsz upamiętniający marszałka Piłsudskiego – tym razem sprzed kościoła przy ul. Narutowicza w kierunku placu Litewskiego w Lublinie – zaplanowano około godziny 13.00. Te drugie – konkurencyjne – uroczystości organizuje Związek Piłsudczyków Oddział  Lublin oraz Związek Strzelecki „Strzelec” i Związek Oficerów Rezerwy RP Koło nr 1 w Lublinie.

CZYTAJ: Marsze pamięci Józefa Piłsudskiego. Będą utrudnienia w centrum Lublina [ZDJĘCIA]

Józef Piłsudski w młodości był działaczem socjalistycznym i niepodległościowym, jednym z przywódców Polskiej Partii Socjalistycznej, twórcą Polskiej Organizacji Wojskowej, dowódcą I Brygady Legionów. Jako Naczelnik Państwa i Naczelny Wódz w latach 1918-1922 ugruntował niepodległość Polski, odrodzonej po 123 latach zaborów. Był pierwszym marszałkiem Polski, dwukrotnym ministrem spraw wojskowych, przywódcą obozu sanacyjnego, dwukrotnym premierem oraz Generalnym Inspektorem Sił Zbrojnych.

Zmarł 12 maja 1935 r. Spoczął na Wawelu. Serce zaś, zgodnie z jego ostatnią wolą, złożono w grobie jego matki na wileńskim cmentarzu na Rossie. 

MaTo / opr. ToMa

Fot. Piotr Michalski

Tagi

Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist