Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist

Susza w rolnictwie. Najbardziej dotknęła Lubelszczyznę

Napisał: on 27-05-2024

Na terenie 14 województw – z wyjątkiem Pomorza i Małopolski – wystąpiła susza rolnicza – wynika z pierwszego tegorocznego raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Dane dotyczą okresu od 21 marca do 20 maja.

Susza wystąpiła w czterech uprawach: zbożach jarych oraz ozimych, truskawkach, a także krzewach owocowych. Największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw zbóż jarych. Notowano ją w ponad 41 procent polskich gmin. W województwie lubelskim susza była największa, bo dotyczyła aż 199 gmin, czyli niemal wszystkich.

CZYTAJ: „Jak zwykle zostaliśmy z niczym”. Krótki protest plantatorów

Lubelszczyzna została najbardziej dotknięta suszą również w przypadku zbóż ozimych i truskawek. Na 213 wszystkich gmin w województwie lubelskim aż w 195 notowano suszę w przypadku zbóż ozimych i w 185 w przypadku truskawek.

Naukowcy puławskiego instytutu przypominają, że w okresie zimowym oraz wczesną wiosną zasoby wodne w całym kraju były dobre. W kolejnych miesiącach warunki wilgotnościowe ulegały jednak pogorszeniu z uwagi na wysoką temperaturę i niskie opady.

ŁuG/ opr. DySzcz

Fot. pixabay.com


Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist