Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist

Kaczor Donald ma 90 lat

Written by on 09-06-2024

Mówi charakterystycznym, niewyraźnym, skrzekliwym głosem, często prześladuje go pech, bywa porywczy, zazdrosny, ale także wytrwały w dążeniu do celu i wielkoduszny. Towarzyszył dzieciństwu kilku pokoleń ludzi na całym świecie. Kaczor Donald – bohater kreskówek i komiksów Walta Disney’a – ma 90 lat.

Debiutował 9 czerwca 1934 roku w filmie zatytułowanym „Mądra kurka” w reżyserii Wilfreda Jacksona, z cyklu „Zwariowane melodie”. Wciąż bawi dzieci i dorosłych, ciesząc się ich sympatią.

CZYTAJ: Najdroższa krowa świata sprzedana za ponad 4 mln dolarów

Bohater prawie 200 filmów

Szybko stał się jedną z największych gwiazd Disneya i bohaterem ponad 190 filmów. To oznacza, że ma na koncie więcej wystąpień, niż jakakolwiek inna disney’owska postać. Pojawiał się razem z Myszką Miki, Minnie, Goofym i Psem Pluto. Ma swoją gwiazdę w słynnej hollywoodzkiej Alei Gwiazd.

Od 90 lat wygląda podobnie – nosi marynarski strój – najczęściej niebieską bluzę z obowiązkową muchą, zwykle czerwoną, i beret.

Jego postać jest dziełem rysowników Dicka Huemera, Arta Babbita i Dicka Lundy’ego. Rozpoznawalnego na całym świecie głosu użyczył Kaczorowi Donaldowi aktor Clarence Nash, który był Donaldem przez 50 lat. W filmach dubbingowanych polskojęzycznych Kaczor Donald mówi głosem aktorów Mariusza Czajki i Jarosława Boberka.

W gronie najsłynniejszych rysowników zrzędliwego ptaka są Amerykanie: Al Taliaferro, Carl Barks i Don Rosa oraz Włosi, między innymi Marco Rota, Giorgio Cavazzano i Massimo Fecchi.

Bawił już naszych prapradziadków.

Disney’owski bohater w Polsce pojawił się w latach 30. ubiegłego wieku, bawił więc pokolenie obecnych pradziadków i prapradziadków. Przygody Donalda mogli oni śledzić między innymi w tygodniku z komiksami „Gazetka Miki”, który ukazywał się w latach 1938-1939.

W czasach PRL kilkuobrazkowe, komiksowe zabawne historyjki z gum balonowych były przedmiotem pożądania na równi z samym smakołykiem. Podobnie jak pocztówki i puszki po napojach stały się przedmiotami kolekcjonerskimi.

Po transformacji ustrojowej komiksy z Kaczorem Donaldem zaczęły się ukazywać jako regularne wydawnictwa. Do chwili obecnej wychodzi między innymi czasopismo „Kaczor Donald” i „Gigant Mamut”. Tłumaczem większości nowych wydań komiksów o Donaldzie jest Jacek Drewnowski.

Polscy miłośnicy słynnego kaczora, nazywają siebie „kaczkofanami”.

Zaczynał od zielonych spodni

Zanim debiutował w animowanym filmie krótkometrażowym, pojawił się w 1931 roku w książeczce „Przygody Myszki Miki”. Postać nosiła zielone spodnie i takiż kapelusz.

Od 1937 roku Kaczor Donald zaczął występować jako główny bohater filmów. Pojawił się w tej roli w „Don Donaldzie” w reżyserii Bena Sharpsteena, i wtedy też po raz wpleciono wątek miłości Donalda do Daisy, wówczas noszącej imię Donna. Niesfornych siostrzeńców Donalda – Hyzia, Dyzia i Zyzia publiczność poznała rok później w filmie w reżyserii Jacka Kinga.

Służył też w armii

Podczas II wojny światowej filmowy Donald nosił piżamę o wzorze amerykańskiej flagi i służył w amerykańskiej armii, między innymi w marynarce. Był też komandosem – zrzucony na spadochronie z zadaniem zniszczenia japońskiego lotniska, dokonał tego, pomimo wielu przeciwności. Popularność filmów o antynazistowskiej wymowie sprawiła, że wizerunek Kaczora Donalda zdobił dziób wielu alianckich samolotów bojowych – od mniejszych, jak L-4 Grasshopper po bombowce, jak B-29 Superforteca.

Jedna z produkcji – film „Twarz wodza” – dostał w 1942 roku Oscara w kategorii „krótkometrażowy film animowany”.

Kaczor Donald występował też w filmach edukacyjnych, na przykład „Donald w Krainie Matemagii” oraz w widowisku telewizyjnym „Disneyland”.

Komiksy z przygodami tego bohatera cieszą się zainteresowaniem w wielu krajach świata, szczególnym we Włoszech, Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii i Islandii, ale także w Niemczech, Holandii i Grecji. Donald pojawił się również w japońskich komiksach.

RL / IAR / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Tagged as

Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Pinterest
Share on Linkedin
Send by Whatsapp
Love