Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist

Duże zainteresowanie rządowym programem refundacji in vitro w regionie

Napisał: on 17-06-2024

Konsultant wojewódzki w dziedzinie endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości dr Piotr Olcha poinformował, że zainteresowanie rządowym programem leczenia niepłodności metodą in vitro wśród mieszkańców Lubelszczyzny jest bardzo duże.

– 100 par już zakwalifikowałem do programu w ciągu dwóch tygodni – powiedział dr Olcha podczas poniedziałkowej (17.06) konferencji prasowej w Lublinie. Dla porównania dodał, że przed inauguracją rządowego programu w trzech klinikach w mieście realizowano ok. 500 procedur in vitro rocznie.

Są kryteria medyczne

Lekarz podał, że szacunkowy koszt leczenia przed uruchomieniem programu wynosił od 15 tys. do 30 tys. zł. Teraz – zastrzegł – ta bariera finansowa zniknęła. – Pacjenci muszą spełniać kryteria medyczne włączenia do programu – przyznał.

– Rok leczenia niepłodności daje możliwość włączenia pary do leczenia w ramach programu. Oczywiście mamy wskazania bezwzględne, kiedy ten czas roku leczenia jest niewymagany – dodał dr Olcha.

Trzy kliniki w regionie

Jak wyjaśnił, pacjenci z regionu mają do wyboru jedną z trzech klinik, w której będą leczeni – dwie w Lublinie i jedną w Motyczu. – W województwie lubelskim to są tylko te kliniki. Wszystkie kliniki zajmujące się rozrodem wspomaganym pozaustrojowo w woj. lubelskim są realizatorami programu – powiedział dr Olcha.

1,5 mln par w Polsce zmaga się z problemem niepłodności

– Ten program daje możliwości świadomego rodzicielstwa wielu parom – mówi wojewoda lubelski Krzysztof Komorski. – Mamy około 1,5 mln par w Polsce, które zmagają się z problemem niepłodności. Teraz z takiego programu bezpłatnie może skorzystać, ale nie tylko to jest istotne. Ważna jest też profilaktyka i diagnostyka. W ramach, której młode matki mogą się przebadać.

Rządowy program obejmuje sześć indywidualnych procedur wspomaganego rozrodu – w tym do czterech cykli zapłodnienia własnymi komórkami rozrodczymi lub dawstwem nasienia, do dwóch cykli zapłodnienia z oocytami od dawczyń – z możliwością zapłodnienia sześciu komórek rozrodczych w ramach jednego cyklu i do sześciu cykli z dawstwem nasienia.

Jakie trzeba spełnić kryteria?

Kryterium kwalifikacji do programu to wiek kobiety – do 42. roku życia dla kobiet korzystających z własnych komórek jajowych lub dawstwa nasienia i do 45. roku życia dla kobiet korzystających z dawstwa oocytów lub zarodka. Limit wieku dla mężczyzn, którzy mogą skorzystać z tej metody leczenia, to 55. rok życia.

Finansowany z budżetu państwa program wystartował 1 czerwca br. i będzie realizowany do 31 grudnia 2028 r. Każdego roku na jego realizację rząd przeznaczy 500 mln zł, w sumie łącznie 2,5 mld zł. Jego szczegóły można znaleźć na stronie invitro.gov.pl 

InYa / PAP / RL / opr. AKos

Fot. pexels.com

 


Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist