Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist

„Matematyka jest wszędzie”. Międzynarodowa konferencja w Lublinie

Napisał: on 25-06-2024

– Matematyka jest nam potrzebna w codziennym życiu – przekonują naukowcy. Na UMCS w Lublinie trwa międzynarodowa konferencja, na której spotkali się matematycy z całego świata, by wymienić się doświadczeniami.

– Zarówno prosta, jak i zaawansowana matematyka może nam pomóc w różnych dziedzinach życia – mówi doktor Eliza Jackowska-Boryc z Instytutu Matematyki UMCS. – Mamy w pewnym środowisku dwa rodzaje wiewiórek: wiewiórki czarne i wiewiórki rude. Wiemy, że wiewiórki czarne są bardziej agresywne i częściej atakują te rude. Teraz musimy się zastanowić ile musi być na samym początku wiewiórek czarnych i rudych, aby za dziesięć lat obie populacje przetrwały. Doskonały przykład zastosowania równań różniczkowych. Natomiast w prostej matematyce: co nam się bardziej opłaca – kupić proszek A czy dwa proszki B. tutaj mamy problem związany z optymalizacją naszych wydatków. Tak naprawdę matematyka jest wszędzie, tylko trzeba umieć ją dostrzegać.

CZYTAJ: Ekspert: nie ma w najbliższych latach zagrożenia, że sztuczna inteligencja zastąpi człowieka

Jak podkreśla Jackowska-Boryc, matematyka to nie tylko umiejętność liczenia. To także wyobraźnia, umiejętność logicznego myślenia i kreatywność.

Konferencja Contemporary Mathematics Education trwa w Instytucie Informatyki UMCS. 

EwKa / opr. PrzeG

Fot. pixabay.com


Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist