Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist

Akademiki w Lublinie. Jakich opłat mogą spodziewać się studenci?

Napisał: on 07-07-2024

Opłaty za akademiki na większości uczelni w Lublinie od października 2024 będą wahać się od 550 do 750 zł za miejsce w pokoju dwuosobowym. Za wynajem jedynki studenci zapłacą do 1,2 tys. zł.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej posiada dziewięć domów studenckich, z czego w jednym nadal kwaterowani są uchodźcy z Ukrainy. W pozostałych ośmiu akademikach jest ok. 2 tys. miejsc, podobnie jak w minionym roku. Łącznie na UMCS studiuje ok. 15,5 tys. osób.

Do dyspozycji studentów są pokoje jedno- i dwuosobowe. – Opłaty miesięczne za miejsce w domach studenckich naszej uczelni w roku akademickim 2024/2025, w stosunku do roku bieżącego, pozostaną na niezmienionym poziomie – przekazała rzeczniczka uczelni Aneta Adamska.

Ceny uzależnione są od standardu pokoju – od października br. będą wahać się od 555 zł za miejsce w pokoju dwuosobowym (DS Amor czy DS Grześ) do 1005 zł za pokój jednoosobowy (w DS Kronos). – Nasze akademiki położone są w atrakcyjnej lokalizacji, blisko centrum miasta, co ułatwia poruszanie się po okolicy, korzystanie z obiektów dydaktycznych naszej uczelni czy z różnych atrakcji turystycznych – dodała rzecznik.

CZYTAJ: Federacja mu już 25 lat. Bardowie zagrali dla Lublina [ZDJĘCIA]

Katolicki Uniwersytet Lubelski oferuje 727 miejsc w swoich akademikach w Lublinie. Dostępne są przede wszystkim pokoje dwuosobowe w dwupokojowych segmentach z dostępem do łazienki i toalety. Jedno miejsce kosztuje 600 zł miesięcznie. Ceny zaczynają się od 450 zł za miejsce w pokoju trzyosobowym ze wspólną łazienką do 1380 zł za pokój małżeński typu studio (pokój z łazienką toaletą i aneksem kuchennym). – Opłaty wzrosły nieznacznie o ok. 5 proc. – poinformowano.

Uczelnia zaznaczyła, że niektóre akademiki oferują tzw. sale wytchnieniowe, czyli pomieszczenia dla studentów ze spektrum autyzmu, gdzie mogą oni przebywać ucząc się lub wypoczywając w atmosferze komfortu. Oprócz odpowiednich mebli, zastosowano tam odpowiednią kolorystykę ścian, urządzenia do relaksu fizycznego i mentalnego.

Po raz pierwszy w 105-letniej historii KUL, domy studenckie otrzymały własne imiona, które nawiązują do ważnych postaci KUL. Są to: Idzi, Stefan, Karol, Konstantyna i Stella.

Politechnika Lubelska przygotowała dla studentów 675 miejsc w trzech akademikach. – W sumie w czterech domach studenckich jest do dyspozycji blisko 900 miejsc. Redukcja wynika z wyłączenia z użytkowania akademika nr 4, który przejdzie generalny remont rozpoczynający się w drugiej połowie lipca – wyjaśniła rzecznik politechniki Iwona Czajkowska-Deneka.

Ceny za wynajem pokoi uczelnia utrzymała na poziomie ubiegłorocznym. Miejsce w pokoju dwuosobowym będzie kosztowało 750 zł miesięcznie, natomiast za jedynkę studenci zapłacą 1200 zł.

CZYTAJ: Miss Polonia z Lubelszczyzny chce przełamywać stereotypy [ZDJĘCIA]

– Po zakończeniu remontu akademika nr 4, wszystkie domy studenckie Politechniki Lubelskiej będą oferować zupełnie nowy standard zamieszkania – dodała rzecznik.

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie nie ustalił jeszcze opłat za akademiki od października br. – Władze uczelni monitorują wzrost cen mediów. Koszty eksploatacji akademików stają się wyższe i prawdopodobnie ceny zostaną podwyższone – wyjaśniła rzecznik Monika Jaskowiak. W domach studenckich oferowanych będzie ok. 1000 miejsc na 6400 wszystkich studentów.

PAP / RL / opr. WM

Fot. archiwum


Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist