Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Lubelska inwestycja pod lupą CBA i prokuratury. Ratusz odpowiada
Napisał: administrator on 13-08-2024
Centralne Biuro Antykorupcyjne zawiadamia prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby nadzorujące budowę Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Lublinie. Według CBA osoby nadzorujące inwestycję, poprzez nadużycie uprawnień mogły spowodować szkodę w majątku Gminy Lublin na kwotę nie większą niż 7,5 mln złotych. Śledztwo w sprawie wszczęła już lubelska prokuratura.
CZYTAJ: Jest komentarz ratusza ws. nieprawidłowości podczas realizacji lubelskiego centrum komunikacyjnego
– Gromadzimy materiał dowodowy. Będziemy też analizować dokumentację całej inwestycji – mówi rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Lublinie, prokurator Agnieszka Kępka. – Śledztwo zostało wszczęte w dwóch punktach, a dotyczy niedopełnienia obowiązków przez dyrektora Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie w przedmiocie współpracy zamawiających w związku z realizacją programu, poprzez dokonanie rozliczeń z tytułu wynagrodzenia należnego wykonawcy wbrew postanowieniom umowy, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez wykonawcę inwestycji. W drugim punkcie – wszczęcie postępowania dotyczy niedopełnienia obowiązków przez zastępcę prezydenta Lublina, również w zakresie realizacji tej inwestycji, poprzez niezapewnienie właściwego nadzoru nad tym procesem, także w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez wykonawcę.
Stanowisko CBA w tej sprawie krytykuje lubelski ratusz. Według urzędników wszystko było w porządku.
– Nie zgadzamy się ze stanowiskiem CBA, ani wynikami kontroli, dlatego nie podpisaliśmy protokołu pokontrolnego – mówi Justyna Góźdź z lubelskiego ratusza. – CBA nie uwzględniło naszych zastrzeżeń ani przedłożonej kontrolerom ekspertyzy autorytetu z zakresu zamówień publicznych, mec. dra hab. Włodzimierza Dzierżanowskiego, która potwierdziła prawidłowość działań Urzędu (Miasta) w zakresie tej inwestycji. W naszej ocenie zabrakło pełnej analizy i kompleksowego odniesienia się do wszystkich kwestii przedstawionych w zgłoszonych przez nas zastrzeżeniach. Nasza analiza stanu faktycznego i prawnego jest odmienna od zawartych w protokole CBA wniosków.
CZYTAJ: Nieprawidłowości podczas realizacji lubelskiego centrum komunikacyjnego. CBA zawiadamia prokuraturę
Kontrola CBA miała dotyczyć części inwestycji związanej z usuwaniem podziemnych zbiorników z substancjami ropopochodnymi, nieuwzględnionych na mapach i odkrytych dopiero po wejściu wykonawcy na plac budowy i rozpoczęciu inwestycji. Według historycznych dokumentów wszystkie elementy po dawnej gazowni zostały rozebrane, także w trakcie badań geologicznych na etapie przygotowania inwestycji nie natrafiono na zbiorniki. Stąd zadanie usunięcia tego typu obiektów nie było możliwe do przewidzenia na etapie projektowania – komentuje lubelski ratusz, który deklaruje też pełną współpracę z prokuraturą w celu wyjaśnienia sprawy.
Lubelski ratusz poinformował, że urzędnikom nie jest znana treść zawiadomienia CBA które skierowało do Prokuratury Okręgowej w Lublinie.
CZYTAJ: Umowa na budowę lubelskiego centrum komunikacyjnego pod lupą CBA
MaTo/ opr. DySzcz
Fot. RL