Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Top 5 wydarzeń kulturalnych w regionie [19-25 sierpnia]
Written by administrator on 19-08-2024
Kultura żydowska w Lublinie
Trwa Lubliner Festival – Festiwal Kultury Żydowskiej. W jego ramach w poniedziałek (19.08) o godzinie 20.30 będzie możne obejrzeć film „Marzec’68”. To historia miłości Hani i Janka na tle wydarzeń marca 1968 roku. Studenci protestują przeciwko bezprawnemu relegowaniu kolegów z uczelni oraz w obronie zdjętych z afisza „Dziadów”, wystawianych w Teatrze Narodowym. Wśród protestującej młodzieży są także Hania i Janek. Ich rodziny znajdują się po dwóch stronach marcowej barykady. Czy ich uczucie przetrwa ?
Po projekcji filmu zaplanowano rozmowę z jego twórcą Krzysztofem Langiem. To reżyser takich obrazów jak „Papierowe małżeństwo” czy „Śniadanie do łóżka”. Lang od lat związany jest z telewizją publiczną, dla której wyreżyserował kilkanaście spektakli Teatru Telewizji, a także wiele filmów dokumentalnych.
Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Warszawskim Festiwalem Filmów o Tematyce Żydowskiej. Projekcję zaplanowano w plenerowym kinie Perła przy Bernardyńskiej w Lublinie. W razie deszczu wydarzenie odbędzie się w Kinie Centrum Kultury przy ulicy Peowiaków.
Zaś w czwartek (22.08) na zakończenie Festiwalu Kultury Żydowskiej wystąpią Yaakov Lemmer, Menachem Bristovski i Kwartet Oliwiera Andruszczenko. Koncert odbędzie się w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie.
Yaakov Lemmer to jeden z najwybitniejszych kantorów świata, jego liryczny tenor i dramatyczna barwa przyniosły mu zasłużony poklask wśród krytyków i publiczności. W jego repertuarze, oprócz hebrajskojęzycznych tekstów liturgicznych, znajdują się utwory operowe czy broadwayowskie hity.
Podczas czwartkowego koncertu usłyszymy także uznawanego za jednego z najlepszych akompaniatorów – Menachema Bristowskiego. Wraz z Orkiestrą Filharmonii Izraelskiej, występował m.in. w Metropolitan Opera House w Nowym Jorku. Ceniony za wirtuozerię i głębokie zrozumienie tekstów, do których akompaniuje muzykę, Bristowski odniósł niebywały sukces w Izraelu i poza nim.
Artystom towarzyszyć będzie energetyczny kwartet Oliwera Andruszczenko, lidera zespołu BUMBUM ORKeSTAR. Zespół wykonuje utwory, które są połączeniem muzyki bałkańskiej, klezmerskiej oraz polskiej. Koncert rozpocznie się o godzinie 19.00.
Program wydarzenia można znaleźć na stronie: lublinerfestival.pl.
Galeria sztuki wśród zieleni
Spacer w ramach ponownego odkrywania Festiwalu Sztuki nad Rzeką proponują we wtorek (20.08) Warsztaty Kultury w Lublinie. Festiwal to swoista letnia galeria sztuki wśród zieleni, gdzie prezentowane są instalacje artystyczne z obszaru sztuki współczesnej. Instalacje stworzyli artyści i artystki z Polski posługujący się różnorodnymi mediami i technikami artystycznymi.
Prace można oglądać już trzeci miesiąc na trasie wzdłuż rzeki Bystrzycy pomiędzy dwoma zabytkowymi mostami Lutosławskiego w Lublinie. Festiwal promuje nowe trendy w sztuce w przestrzeni miejskiej, troskę o środowisko i poczucie wspólnoty.
Wtorkowy spacer rozpocznie się o godzinie 10.00. Zbiórka przy moście Lutosławskiego, dawnym Moście Kultury, koło Hotelu Arche.
„Kwiat paproci” jeździ po regionie
„Kwiat paproci” to spektakl familijny, który zawita do kilku miejscowości w województwie lubelskim. Przedstawienie w poniedziałek (19.08) zobaczą mieszkańcy Cycowa, w środę (21.08) Siennicy Różanej, a w piątek (23.08) Żółkiewki.
Spektakl Fundacji Teatr Latarnia „Kwiat paproci” powstał na bazie baśni Ignacego Kraszewskiego opartej na polskiej tradycji nocy świętojańskiej. Bohater – Jacuś – marzy, by odnaleźć magiczny kwiat paproci, który może przynieść szczęście i bogactwo. W drodze po złoty kwiat, Jacuś mierzy się z leśnymi strachami i własnymi słabościami, uświadamia sobie też gdzie jest prawdziwe szczęście.
Wstęp na spektakl „Kwiat paproci”, który zostanie pokazany w namiocie cyrkowym, jest bezpłatny. Wydarzeniu towarzyszą warsztaty. Zapisy na spektakl i zajęcia odbywają się poprzez lokalne ośrodki kultury.
„Biblioteczne spotkania z historią”
Książnica Zamojska im. Stanisława Kostki Zamoyskiego zaprasza w środę (21.08) na „Biblioteczne spotkania z historią”. Tematem przewodnim szóstej edycji wydarzenia jest 85. rocznica wybuchu II wojny światowej.
Pod hasłem „Echa wrześniowych potyczek na Zamojszczyźnie” przygotowano rozmowy o artefaktach kampanii wrześniowej ze zbiorów muzeów w Tomaszowie Lubelskim i Zamościu, spotkanie z doktorantem KUL-u historykiem Piotrem Gresztą oraz spotkanie z historykiem wojskowości, Andrzejem Olejko.
W ramach dwudniowego wydarzenia zaplanowano także koncert pieśni patriotycznej i żołnierskiej. Miłośnicy historii mogą spotkać się z członkami grup rekonstrukcyjnych, a także wziąć udział grze miejskiej „Wojenne ślady pamięci. Zamość 1939-2024”. Wydarzeniu będzie towarzyszyć kiermasz książki historycznej oraz biblioteka plenerowa.
„Biblioteczne spotkania z historią” odbędą się na Rynku Wodnym w Zamościu. Szczegóły można znaleźć TUTAJ.
Re:tradycja w Lublinie
23 sierpnia w Lublinie rozpoczyna się Festiwal Re:tradycja. To wydarzenie, które nawiązuje do dotychczasowego festiwalu Jarmark Jagielloński organizowanego przez Warsztaty Kultury w Lublinie.
Odwiedzający festiwal spotkają muzyków, rzemieślników i animatorów, którzy z pełną świadomością podchodzą do twórczego kontynuowania tradycji. W programie trzydniowego wydarzenia są: koncerty, targi sztuki ludowej, spotkania, wystawy i instalacje artystyczne. Nie brakuje warsztatów śpiewu, tańca czy gry na instrumentach. Uczestnicy festiwalu biorą udział w pokazach filmowych i spektaklach. Dla najmłodszych przygotowano podwórko gier i zabaw tradycyjnych.
Wśród zaplanowanych w piątek (23.08) wydarzeń są: warsztaty wyplatania słomianych zwierząt z Elżbietą Kołodziej, projekcja filmu „Franciszek Lepich, fotograf z Oleszki” i rodzinne warsztaty tradycyjnych zabaw i tańców śląskich z Kapelą Fedaków. W ramach koncertu re:tradycja wystąpią: Lumpeks, Maria Stępień, Ewa Grochowska, Filip Majerowski i Piotr Gwadera. Początek koncertu o 19.30.
Natomiast o 21.00 rozpocznie się potańcówka z Orkiestrą Podróżniacy, Kapelą Dobrzeliniacy, Kapelą Fedaków i Kapelą Bornego.
Pełny program festiwalu, który potrwa do niedzieli (25.08), znajduje się na stronie retradycja.eu.
Fot. archiwum RL / nadesłane