Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone.
5 porad dla kupujących używany samochód
Written by administrator on 10-10-2024
Zakup używanego samochodu wymaga przygotowania się do tego przedsięwzięcia. Musisz wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę, by wybrać auto spełniające oczekiwania. Poznaj 5 praktycznych porad, które zdecydowanie ułatwią Ci poszukiwania. Przekonaj się, jak zrobić to w poprawny sposób.
Samochody używane cieszą się niesłabnącą popularnością głównie ze względu na przystępniejszą cenę w porównaniu z nowymi autami. Wymagają jednak dokładnego sprawdzenia stanu technicznego oraz historii. Im więcej czasu poświęcisz na weryfikację, tym mniejsze ryzyko zakupu uszkodzonego auta.
Poszukiwania używanego samochodu – co warto wiedzieć?
Używany samochód możesz kupić zarówno na rynku polskim, jak i zagranicznym. Ta druga opcja jest nieco bardziej wymagająca, gdyż wiąże się z koniecznością sprowadzenia pojazdu do kraju, a także dodatkowymi opłatami m.in. w postaci akcyzy. Auta możesz szukać na popularnych serwisach z ogłoszeniami. Znajdziesz tam tysiące anonsów dotyczących różnych modeli i marek.
Możesz także wybrać się do komisów samochodowych lub skorzystać z oferty firm specjalizujących się w wyszukiwaniu samochodów dla swoich klientów. Bez względu na to, jaką opcję wybierzesz, musisz wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego auta, aby nie popełnić błędu.
Jak wybrać używany samochód – praktyczny poradnik
Poniżej znajdziesz 5 najważniejszych porad związanych z poszukiwaniem używanego samochodu. Zapoznaj się z nimi i zastosuj, gdy będziesz w trakcie wyboru auta, a zwiększysz szanse na to, że zakupisz model w bardzo dobrym stanie technicznym.
1. Sprawdź przebieg samochodu
Im większy przebieg, tym samochód może być mocniej wyeksploatowany. W ostatnich latach wprowadzono surowe kary za cofanie liczników i obecnie praktycznie się to nie zdarza, jednak i tak warto wiedzieć, jak sprawdzić przebieg auta. Możesz to zrobić samodzielnie, poprzez portal HistoriaPojazdu.gov.pl.
Warto także zwrócić uwagę na wygląd deski rozdzielczej, kierownicy i gałki zmiany biegów. Jeśli na liczniku będzie stosunkowo niewiele kilometrów, ale wnętrze będzie dość wyeksploatowane, to powinno to wzbudzić Twoją czujność.
2. Sprawdź historię auta
Najlepszym rozwiązaniem, aby sprawdzić najważniejsze informacje na temat auta dotyczące m.in. przeglądów czy historii wypadków, jest skorzystanie ze wspomnianego już serwisu. Wystarczy, że wpiszesz w odpowiednie rubryki:
- numer rejestracyjny,
- numer VIN,
- datę pierwszej rejestracji.
System przedstawi Ci raport, z którego dowiesz się m.in. ilu właścicieli miał samochód oraz czy nie jest kradziony.
3. Sprawdź stan techniczny samochodu
Możesz to zrobić samodzielnie, jeśli masz odpowiednią wiedzę w tym zakresie lub zlecić taką czynność zaufanemu specjaliście. Podczas sprawdzania stanu technicznego zwróć szczególną uwagę przede wszystkim na:
- stan karoserii,
- stan zawieszenia,
- układ hamulcowy,
- układ kierowniczy,
- stan silnika,
- opony,
- wnętrze.
Takie oględziny pozwolą już na pierwszy rzut oka ocenić, czy auto nie brało udziału w kolizji lub wypadku. Dzięki nim ocenisz, czy jest to samochód, który Cię interesuje.
4. Poproś o jazdę próbną
Uczciwy sprzedający, który nie ma nic do ukrycia, powinien bez problemu zgodzić się na jazdę próbną. W jej trakcie przysłuchuj się, czy samochód nie emituje niepokojących dźwięków. Zwróć uwagę na to, jak się go prowadzi, i czy siedzenie za kółkiem jest komfortowe. Sprawdź, czy w aucie działa radio, klimatyzacja, światła oraz wszelkie inne elementy, w które jest ono wyposażone.
5. Wynegocjuj cenę
Dość często zdarza się, że sprzedający są gotowi nieco zejść z ceny początkowej ustalonej za samochód. W trakcie negocjacji weź pod uwagę, czy auto nie wymaga przeprowadzenia napraw lub wymiany niektórych elementów. Generują one dodatkowe koszty, dlatego możesz porozmawiać ze sprzedającym o zmniejszeniu ostatecznej ceny. Pamiętaj jednak o tym, że zbyt duże ustępstwa z jego strony mogą wynikać z chęci jak najszybszej sprzedaży auta wynikającej np. z poważnej wady. To powinno wzbudzić Twoją czujność.
Zakup używanego samochodu – dokumenty
Dokumentem potwierdzającym nabycie samochodu używanego od osoby prywatnej jest umowa kupna-sprzedaży. Powinna być sporządzona w dwóch egzemplarzach i zawierać najważniejsze informacje na temat auta oraz stron, które ją zawierają. Zadbaj o to, aby był w niej umieszczony zapis dotyczący tego, że sprzedający nie ukrywa żadnych wad sprzedawanego pojazdu. Może to być podstawą do ewentualnych roszczeń, gdyby okazało się inaczej. Musisz także otrzymać wszystkie niezbędne dokumenty takie jak m.in. dowód rejestracyjny. Pamiętaj, że od zakupu używanego auta musisz zapłacić podatek PCC w wysokości 2% wartości nabytego pojazdu. Masz na to 14 dni.
Zakup używanego samochodu musi być poprzedzony dokładnymi oględzinami oraz sprawdzeniem historii pojazdu. Jest to niezbędne, aby ocenić, czy konkretny egzemplarz jest godny uwagi. Uzyskaj od sprzedającego jak najwięcej informacji na temat samochodu. Zweryfikuj, czy nie brał udziału w kolizji czy wypadku, co mogłoby negatywnie wpłynąć na jego stan techniczny. Jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, zleć wykonanie oględzin auta zaufanemu specjaliści
Artykuł Sponsorowany