Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone.
Neolityczna siekierka znaleziona w powiecie krasnostawskim
Written by administrator on 12-04-2024
W powiecie krasnostawskim, podczas legalnych poszukiwań zabytków, odnaleziono siekierkę neolityczną. To kolejne podobne znalezisko w ostatnim czasie.
Według chełmskiego archeologa, Andrzeja Bronickiego, siekierki takie na terenie Lubelszczyzny trafiały do ludności kultury lubelsko-wołyńskiej, jako import z terenu obecnych zachodnich Węgier lub z terenów Alp Wschodnich (południowe Niemcy i Austria).
CZYTAJ: Lubelskie ma nowy zabytek. To XVIII-wieczna kapliczka [ZDJĘCIA]
Siekierkę można wstępnie datować na wczesny neolit, tj. około IV tysiąclecia p.n.e. Jest to pierwsze tego typu znalezisko na terenie powiatu krasnostawskiego i trafi do zbiorów Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie.
Pod koniec marca Wojewódzki Konserwator Zabytków w Lublinie informował o odnalezieniu miedzianej siekiery z IV-III tysiąclecia p.n.e. podczas poszukiwań w gminie Horodło w powiecie hrubieszowskim. To prawdopodobnie najstarsze znalezisko wyrobu miedzianego na terenie Polski, co byłoby bardzo dużą sensacją. Siekierka trafi do muzeum w Hrubieszowie, gdzie zostanie poddana dalszym badaniom.
TSpi / opr. PrzeG
Fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków FB