Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist

Lubelskie muzeum dzieli się kolekcją. Prace Tamary Łempickiej zwiedzą USA [ZDJĘCIA]

Written by on 03-10-2024

Z Lublina do San Francisco – taką drogę pokonały cztery dzieła autorstwa najbardziej znanej polskiej malarki Tamary Łempickiej. Prace wypożyczono z Muzeum Narodowego w Lublinie na pierwszą monograficzną wystawę królowej art déco w Stanach Zjednoczonych. Dzieła początkowo będą prezentowane w Muzeum Sztuk Pięknych w San Francisco. 

Trzy prace pochodzą z kolekcji lubelskiego muzeum

Okrzyknięta królową art déco, skandalistka, uważana za piękność epoki – zainteresowanie Tamarą Łempicką nie słabnie, a niebawem ponad sto dzieł najpopularniejszej polskiej malarki zostanie zaprezentowanych na pierwszej monograficznej wystawie artystki w Stanach Zjednoczonych.

– Trzy prace pochodzą z kolekcji Muzeum Narodowego w Lublinie – mówi dyrektorka placówki Katarzyna Mieczkowska. – „Wenus” i „Kupidyn” oraz „Lustro”. Tak zatytułowane prace, czyli dwa rysunki i jeden obraz, poleciały do San Francisco. Z San Francisco udadzą się do Houston, ponieważ tam druga odsłona wystawy. Można powiedzieć w rodzinnym mieście Tamary.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

PA030978.jpeg

Prawnuczka artystki, Marisa de Lempicka, podczas dzisiejszej wizyty w Lublinie powiedziała, że większość osób w Stanach Zjednoczonych wciąż nie wie, kim była Tamara Łempicka. 

– Uwierzcie państwo lub nie, ale 12 października w USA otworzy się duża wystawa monograficzna Tamary. Wiele osób w Stanach tak naprawdę nie wie, kim była Tamara. Oczywiście znają jej dzieła, natomiast niewiele wiedzą o jej życiu. Bardzo cieszymy się, że Muzeum Narodowe w Lublinie wypożycza kilka prac. Jesteśmy podekscytowani tym, co nadejdzie w najbliższej przyszłości. 

CZYTAJ: Wystawa “Tamara Łempicka ponad granicami” w nowej odsłonie. Muzeum zyskało więcej prac [ZDJĘCIA]

Lubelską wystawę uzupełniły cztery dzieła artystki

W zamian za trzy prace artystki, które już poleciały do San Francisco, wystawę na Zamku Lubelskim uzupełniły cztery dzieła królowej art déco. Jednym z nich jest powstały w 1972 roku obraz „Bretonka III”.

– To autorska replika, którą Łempicka wykonała na podstawie płótna z 1934 roku o tym samym tytule – mówi kustosz Muzeum Narodowego w Lublinie Łukasz Wiącek. – Bardzo cieszymy się, że „Bretonka” do nas trafiła. Do Nowego Jorku trafiła z Meksyku od spadkobierców Victora Manuela Contrerasa. Z Nowego Jorku przyleciała do nas we wrześniu.

PA031003.jpeg

Fascynujące badania nad biografią Łempickiej

Warto dodać, że po sukcesie pierwszej wystawy prac Tamary Łempickiej w Muzeum Narodowym w Lublinie placówka od dwóch lat prowadzi badania nad tajemniczą biografią malarki. Autorka badań i jednocześnie dyrektorka muzeum, Katarzyna Mieczkowska, odkryła wiele nieznanych dotąd faktów.

– Wiele z tych rzeczy było dotychczas kompletnie nieznanych rodzinie. Dziś historia Tamary trafia do San Francisco, do Stanów Zjednoczonych, z naszymi pracami i z zupełnie nową biografią, która tak naprawdę potwierdzona faktami zaczyna się pisać i opowiadać.

CZYTAJ: Dzieła Łempickiej pojechały do Kalifornii. Potem trafią do Teksasu [ZDJĘCIA]

Prawnuczka artystki, Marisa de Lempicka, podkreśla, że to zainteresowanie biografią Tamary Łempickiej ceni sobie szczególnie.

– Tamara bardzo mocno kreowała swoje życie. Ukrywała fakt, że była Żydówką. Nie chciała także głośno mówić o tym, że długo mieszkała w Rosji. Zwłaszcza kiedy mieszkała w USA, ponieważ w latach 40.-50. każda osoba, która była w jakiś sposób związana z Rosją, była traktowana jako szpieg, jako komunista. Niesamowite jest to, że ukryła fakty dotyczące brata i ojca. Do tej pory uważano, że brat zginął podczas I wojny światowej, a ojciec być może popełnił samobójstwo. Ukrywanie tych faktów pokazuje, jak bardzo bolesne było dla niej to, że ojciec i brat opowiedzieli się po stronie rosyjskiej. Ona była bardzo związana ze swoją polskością. Zawsze mówiła o sobie, że jest Polką.

PA031008.jpeg

Tym bardziej należy podkreślić to, co najważniejsze i o co najczęściej pytają zwiedzający wystawę Tamary Łempickiej. 

– Mogę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że pochodziła ona z żydowskiej, polskiej rodziny. To jest pewne – wskazuje Katarzyna Mieczkowska.

Niezmiennie dzieła malarki można oglądać na wystawie pod tytułem „Tamara Łempicka – ponad granicami”, która prezentowana jest w Muzeum Narodowym w Lublinie. Poza obrazem „Bretonka III” wystawę na Zamku Lubelskim uzupełniły jeszcze trzy dzieła: obraz „Klasztor w Toskanii” oraz dwa rysunki – „Martwa natura” i „Projekt stroju kobiecego”.

CZYTAJ: “Naprawdę warto”. Tamara Łempicka już na stałe na lubelskim Zamku [ZDJĘCIA]

W ubiegłym roku Muzeum Narodowe w Lublinie zakupiło kolekcję prac malarki – dwanaście płócien oraz sześć prac na papierze – które składają się na wystawę „Tamara Łempicka – ponad granicami”. 

ZAlew / opr. WM

Fot. Iwona Burdzanowska


Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist