Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist

Lider Iron Maiden, Steve Harris powrócił do legendarnego Cart & Horses

Napisał: on 04-01-2024

Cart & Horses to legendarny pub w Londynie, w którym w 1976 roku heavy metalowa grupa Iron Maiden rozpoczynała swoją, jak się miało później okazać, wielką karierę. Po 48 latach od tamtych wydarzeń, lider ikonicznego zespołu powrócił do swojej kolebki wraz z kapelą British Lion. 

Koncert 3 stycznia otworzył tourne „Brytyjskiego Lwa” po Wielkiej Brytanii. Co istotne, Steve Harris zabookował aż 3 koncerty w Cart & Horses – dwa kolejne odbędą się dziś, czyli 4 stycznia oraz na zakończenie trasy, 24 stycznia. Wszystkie występy grupy zostały wyprzedane w błyskawicznym tempie a na pierwszym koncercie zjawili się fani z całego świata a także starzy znajomi Steve’a – min. lider założonej w 1973 przez niego i Harrisa grupy Gypsy’s Kiss, David Smith. „Steve i ja zawsze darzyliśmy Cart & Horses swego rodzaju uczuciem” – przyznaje Smith. „Steve lubi grać z British Lion w małych miejscach, więc organizacja takich koncertów tutaj jest czymś naturalnym” – kontynuuje muzyk. 

Mieszkający na co dzień na Bahamach legendarny basista Iron Maiden w okresie świąteczno-noworocznym regularnie odwiedza Wyspy Brytyjskie. Pojawieniu się muzyka w macierzystym Londynie, zawsze towarzyszy ekscytacja oraz ciepłe powitanie. „Rozmawialiśmy ze Steve’m kilkukrotnie w minionym roku, także podczas naszego pobytu w Polsce (Gypsy’s Kiss zagrało w Radiu Lublin 11 czerwca 2023 – przyp. aut.). Wczoraj jedynie wymieniliśmy uściski i pozdrowienia, ale i tak było świetnie się spotkać i zobaczyć na żywo” – relacjonuje Radiu Lublin Smith. 

harrs_c&h2.jpg

Co ciekawe, Harris zdecydował się zaprosić do współpracy byłego muzyka Iron Maiden, jedynego, pełnoprawnego klawiszowca w historii grupy, Tony’ego Moore’a. Moore ze swoim one man show występuje w roli support actu na całej trasie British Lion. To nie pierwszy raz kiedy basista „Żelaznej Dziewicy” decyduje się na tego typu krok. Podczas poprzednich tras w podobnej roli towarzyszyła mu grupa Airforce, w której na perkusji udziela się Doug Sampson, członek Maiden w latach 1978-1980 a gitarzystą jest Chop Pitman, kumpel z podwórka Steve’a. 

Zespół British Lion powstał jako side project basisty Iron Maiden, który chciał wrócić do grania w mniejszych klubach i doświadczyć nieco bliższego, bardziej bezpośredniego kontaktu z publicznością. Klub Cart & Horses to jednak najmniejszy z dotychczasowych obiektów w jakich grupa zagrała koncert – sala koncertowa pubu mieści maksymalnie 80 osób. 

Pub Cart & Horses regularnie organizuje imprezy dedykowane grupie Iron Maiden. Jako swego rodzaju muzeum brytyjskiej legendy, chętnie gości też byłych muzyków grupy. W dotychczasowej, nowożytnej historii pubu na Maryland Point koncertowali w nim min. Paul Di’Anno (wokalista Ironów w latach 1978-1981), Paul Day (pierwszy wokalista grupy), grupa V1 z Dennisem Wilcockiem i Terry’m Wapramem, perkusista Barry Purkis z zespołem Thunderstick czy wspomniane już Airforce i Gypsy’s Kiss. 

Autor: Marcin Puszka
Zdjęcia: David Smith

 

 


Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist