Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist

Lubelska płyta zdobywa międzynarodowe uznanie

Napisał: on 10-01-2024

Wieniawski i Bruckner z Kwartetem Glière – lubelska płyta zdobywa międzynarodowe uznanie.

„Zazwyczaj wystarczy kilka pierwszych nut występu lub nagrania, aby od razu wiedzieć, z kim ma się do czynienia. Tak też jest w przypadku wiedeńskiego Glière Quartet i jego nowo wydanej płyty z kwartetami smyczkowymi a-moll op. 32 Józefa Wieniawskiego i c-moll WAB 111 Antona Brucknera. Już po kilku pierwszych nutach słychać, że mamy do czynienia z prawdziwymi muzycznymi artystami, muzykami, którzy wysłuchali utworów w całości i którzy indywidualnie wniknęli i opanowali swoją partię w odniesieniu do całości partytury, nie tylko instrumentalnie i muzycznie, ale także intelektualnie w sensie symfonicznym. I tak reszta nagrania spełnia to, co obiecuje kilka pierwszych taktów: żadna nuta nie stoi sama sobie, żadne tempo nie jest arbitralne, a żaden moment, jakkolwiek piękny, nie jest odizolowany i tym samym oddany powierzchownemu wykonaniu lub bezcelowej wirtuozerii” – tak recenzuje płytę „Wieniawski, Bruckner String Quartets” Jacques W. Gebest z „The New Listener”.

Kwartet Glière nagrał Kwartet smyczkowy a-moll op. 32 Józefa Wieniawskiego (1837-1912) wraz z Kwartetem smyczkowym c-moll WAB 111 Antona Brucknera (1824-1896) dla wytwórni Dux. Płyta zrealizowana dzięki wsparciu Miasta Lublin.

Więcej o płycie wydanej przez Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Lublinie w Halo Kultura opowiadała prof. Teresa Księska – Falger.

JSz / opr. PrzeG

Fot. nadesłane

 


Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist