Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist

Archeologiczne sensacje Lubelszczyzny. Dziś ostatni dzień głosowania w konkursie

Napisał: on 10-01-2024

Jeszcze tylko dziś (10.01) można głosować na odkrycia i dokonania archeologiczne z 2023 roku nominowane w konkursie miesięcznika „Archeologia Żywa”. W plebiscycie nominowane są także propozycje z Lubelskiego.

O tytuł „Najważniejszego skarbu 2023″ walczy depozyt ozdób sprzed 2,5 tysiąca lat w Czernięcinie Poduchownym odkryty przez Łukasza Jabłońskiego.

– Nominacja mojego znaleziska w plebiscycie „Archeologii Żywej” jest dla mnie naprawdę bardzo dużym wyróżnieniem. Kocham poszukiwania i poznawanie nowej historii. Mój przykład pokazuje, że warto dbać o tę historię, bo dzięki nam, poszukiwaczom, tak naprawdę wiele zabytków trafia do muzeum.

CZYTAJ: Archeologiczne hity z Lubelszczyzny. Aż cztery nominacje w prestiżowym konkursie [ZDJĘCIA]

W kategorii „Najskuteczniej promowane badania 2023″ nominowana została „Archeologia i Starożytności Chodlika”. 

– Od wielu lat w Chodliku działa Misja Archeologiczna prowadzona przez Instytut Archeologii i Etnologii PAN – mówi lubelski wojewódzki konserwator zabytków Dariusz Kopciowski. – Działalność tej misji archeologicznej wspiera również gmina Karczmiska. Proszę sobie wyobrazić, że gmina wykupiła 65 procent powierzchni z rąk osób prywatnych, co otwiera pole do dalszych działań.

Nominowane zostały również: mury nieznanej dotąd średniowiecznej wieży na terenie dawnego klasztoru Bernardynów w Lublinie oraz buława gwiaździsta odkryta przez 12-latka w Szkuciskach w gminie Wilków.

Na odkrycia można głosować na stronie archeologia.com.pl.

PaSe / MaK / opr. PrzeG

Fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków FB


Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist