Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist

Poetycki dziennik wojny. Spotkanie z Mariuszem Olbromskim

Napisał: on 21-02-2024

„Przeminą dymy, rozkwitną róże. Wiersze o walczącej Ukrainie” to książka autorstwa Mariusza Olbromskiego. Mariusz Olbromski to poeta, edytor, a także muzealnik. Ukończył filologię klasyczną i polską, studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jest autorem ponad dwudziestu książek, których tematyka obejmuje głównie zagadnienia dotyczące pogranicza polsko-ukraińskiego.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

olbromski 2.jpg

Nowa publikacja zawiera refleksje i wiersze związane z tragicznymi wydarzeniami w Ukrainie. Na spotkaniu autorskim, o książce rozmawiali poeta Mariusz Olbromski, tłumaczka wierszy na język ukraiński i autorka posłowia Wiera Meniok oraz wydawca Piotr Sanetra.

– Wiersze, które zawiera ta książka są swoistym dziennikiem poetyckim tych dramatycznych wydarzeń, a jednocześnie mówią o bohaterstwie obrońców. Zarazem przedstawiają bardzo trudne losy kobiet i dzięci, które musiały, opuścić swoje miasta czy wioski. Książka jest też pochwałą polskiej pomocy. W tym przełomowym okresie społeczeństwo polskie zachowało się wspaniale, udzielając od serca natychmiastowej pomocy – mówił Mariusz Olbromski.  

Na spotkaniu bohaterowie opowiadali o procesie tworzenia, ich działalności, a także o znaczeniu poezji jako narzędzia przekazu w kontekście konfliktów. Książka powstała we współpracy ze stowarzyszeniem Kobiety Karpat. Wydana została przez lubelskie wydawnictwo Norbertinum.

BoS / opr. ToMa

Fot. Krzysztof Radzki / Sandra Bochyńska 


Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist