Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist

„Pod biało-czerwoną zawsze jesteśmy razem”. Lublin świętuje Dzień Flagi RP [ZDJĘCIA]

Napisał: on 02-05-2024

Dziś Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. W ramach obchodów biało-czerwona została uroczyście podniesiona przy Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. 

– Jest to symbol naszej tożsamości narodowej  mówi wojewoda lubelski Krzysztof Komorski. – Flaga w sensie wizualnym mówi nam z jednej strony o czystości, o szlachetności, z drugiej strony o odwadze, woli walki. A dzisiaj potrzebujemy jak tlenu również jedności, bycia razem. Pod tą biało-czerwoną flagą zbieramy się w trudnych chwilach, ale zawsze jesteśmy pod nią razem. 

 CZYTAJ: Tadeusz Sobieszek: Manifestowanie przywiązania do barw narodowych to nasza wielowiekowa tradycja

– Barwy narodowe dla żołnierza to jedna z najważniejszych rzeczy mówi dowódca 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”  płk Zbigniew Krzyszczuk. – To jest coś, co od wieków, nam żołnierzom, ale i całemu społeczeństwu daje wyznacznik, jak mamy się zachowywać, jak mamy postępować i czego mamy bronić. I moim zdaniem pod tą biało-czerwoną flagą zawsze powinniśmy stać i jej bronić. 

Podczas uroczystości została podniesiona także flaga Unii Europejskiej oraz odegrany jej hymn. 

Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

InYa / opr. LisA

Fot. Iwona Burdzanowska


Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist