Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist

Województwo lubelskie w czołówce pod względem liczby zabitych na drogach

Napisał: on 06-05-2024

Dziś (06.05) przypada Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Województwo lubelskie zajmuje drugie miejsce w Polsce pod względem liczby zabitych na 100 wypadków drogowych. Ten wskaźnik wynosi u nas 15,2.

CZYTAJ: 6 osób zginęło, ponad 20 zostało rannych. Policja podsumowała długi weekend na drogach Lubelszczyzny

Z czym jest to związane – tłumaczy dr inż. Cezary Sarnowski z Katedry Zrównoważonego Transportu i Źródeł Napędu Politechniki Lubelskiej. – Bywa, że drogi są jeszcze w różnym stanie, to jest jedno. Być może jeszcze samochody są gorsze w stosunku do innych obszarów Polski. Ale raczej powiedziałbym, że to ludzie są odpowiedzialni. Ich nonszalancja, ten nasz wschodni akcent polegający na tym, że mieszkamy blisko wschodniej granicy i sposób zachowania jest tu częściowo inny niż osób z zachodu Polski, czy też osób z centralnej Polski, gdzie mamy duży natłok różnych nacji z całej Europy, z całego świata. Natomiast tutaj mamy nasz ruch lokalny, który powoduje, że zachowujemy się tak, a nie inaczej – wyjaśnia Cezary Sarnowski. 

W ubiegłym roku w całej Polsce doszło do prawie 21 tys. wypadków drogowych, w których zginęły 1893 osoby. Odnotowano też 365 tys. kolizji.

LilKa / opr. KrJ

Fot. archiwum RL


Radio Freee

Hity non stop na 89.9 FM

Current track

Title

Artist